Meist Kojuvedu Maksmine Garantii Kontaktid

Kuidas valida

Jalgrataste klassifitseerimine vastavalt nende kasutamisele 

Mägijalgrattad

Jalgrattad, mis eriti sobilikud keerulistel maastikel. Need jalgrattad on ettenähtud ratturitele, kes kavatsevad sõida maastikul. Loomulikult saab nendega sõita maanteedel ja  jalgrattaradadel, kuid nende konstruktsioon ja rehvide tüüp sobib kasutamiseks raskel maastikul. Jalgratta hind peegeldab seda, kui nõudlik on keeruline maastik. 

Hübriidjalgrattad

Universaalsed jalgrattad, mida saab kasutada maastikusõitudel, maanteedele ja jalgrattaradadel. Need rattad on ettenähtud sõitjatele, kes kasutavad jalgratast 80% ulatuses põldudel, metsaradadel ja maanteedel. Raami konstruktsioon on võrreldes mägijalgrattaga kohandatud mugavamaks ja avaramaks istumiseks. Viimasel ajal on see jalgrattaliik väga populaarne jalgrattaturismiga kasutajate hulgas

Linnajalgrattad

Jalgrattad, mis on sobivad sõitmiseks eelkõige maanteedel ja tihendatud jalgrattaradadel. Need on täielikult sobimatud mistahes maastikul sõitmiseks. Linnajalgrattaid saab täna lisaseadmetele (porikaitsmed, tuled, pakiraam, jne, ..) kasutada ka transpordivahendina.

BMX ja vabastiili jalgrattad 

Seda tüüpi jalgrattad on sobivad kasutamiseks suletud rattaparkides või tihendatud pinnakattega rattaparkides. Täielikult sobimatud pikamaa sõitudeks.  

Siin on tavapärased rattamõõdud:

10", 12", 16", 18", 20", 24" – lasteratas

26", 27.5", 28", 29” – maastikujalgratas, hübriid-ja linnajalgrattad

pikkus cm-s

raami kõrgus

kuni 165 cm

15", 16", S, kuni 44 cm, kuni 500 mm

160 - 170 cm

17", 18", M, kuni 48 cm, kuni 520 mm

170 - 185 cm

19", 20" , L, kuni 52 cm, kuni 540 mm

185 - 200 cm

21", 22", XL, kuni 55 cm, kuni 560 mm

üle 195 cm

23", 24", 58-60 cm, ja 580 mm


Ligikaudne vanus: 2 - 4

Umbes 2 aasta vanused lapsed on võimelised sõitma 12-tolliste ratastega jalgratastel. Need jalgrattad on tavaliselt varustatud ka abiratastega (stabilisaatoritega)  ning ”otseülekandega”, mis võimaldab lastel peatuda ning liikuda edasi ja tagasi pedaalide abil, kuna pidurihoovad on väikestele kätele liiga rasked.

Ligikaudne vanus: 4 - 6

Umbes 4  aasta vanused lapsed suudavad sõita 16-tolliste ratastega jalgratastel. Need jalgrattad on varustatud stabilisaatoritega ning rehvid on enamasti sisekummiga. Enamik rattaid on varustatud inertsiaalpiduritega, mis töötavad siis, kui laps pöörab pedaale tagurpidi, kuigi mõned on varustatud ka juhtrauale paigaldatud pidurihoobadega.

Ligikaudne vanus: 6 - 9

Selleks ajaks, kui laps saab umbes 7 aasta vanuseks, on ta juba õppinud hoidma tasakaalu ning peatumist. 20-tolliste ratastega jalgrataste mõned mudelid on varustatud käiguvahetusmehhanismiga ning võivad olla varustatud sarnaselt täiskasvanute jalgratastega ka esi-ja tagaamortisaatoritega ning isegi ketaspiduritega.

Ligikaudne vanus: 9 – 11

Umbes 9 aasta vanuselt liiguvad lapsed 24-tolliste ratastega jalgratastele, mida tuntakse ka “noorte jalgrataste” nime all. Kuna ratta mõõdud suurenevad, siis suurenevad ka jalgrataste mõõdud. See on üks suurem muutus, kuna see on peaaegu kõikide täiskasvanute mägijalgrataste väiksem versioon. Enamast kõik 24-tolliste ratastega jalgrattad on varustatud käiguvahetusmehhanismiga, amortisaatoritega ja teiste täismõõdus rataste komponentidega.    

 

Mida tähendab rattamõõt?

Tavaliselt on jalgratastel kolm peamist rattamõõtu: 26”, 27.5” (650b) ja 29.

Kuni aastani 2011, müüdi 90% jalgratastest 26” ratastega. Mäeslaskumise ja vabastiili ratturid kasutavad neid siiamaani, kuid paljud jalgrattad on varustatud suuremate ratastega.

27,5”/650b on muutunud mägijalgrataste rataste uueks standardiks. Sellel mõõdul on 29er  rataste veeremiseelised ja 26 ” rataste väledus. Neid omadusi näete enamikel uutel trail -ja enduro jalgratastel.

29”/29er on suuremad rattad, mis veerevad kiiremini ning pehmendavad liikumist keerulisel maastikul. Suurema mõõdu tõttu reageerivad nad pööretele aeglasemalt.

Nagu ka kõiki kolme ratta põhimõõtu, leidub 24” rattaid ka dirt jump ja vabastiili jalgratastel.